Menü

Access 2007 Veritabanını MSSQLSERVER’a Aktarma

22 Ocak 2015 - Microsoft

Bu yazımda karşılaştığım bir problemden bahsedeceğim. Access veritabanı kullandığım bir projemde yaklaşık ikibin satırlık verilerle uğraşmam gerekti. Bu veriler zamanla artacak ve belki yüzbinlerce satır olacaktı. Basit bir for döngüsü kurdum iki bin satır içerisinde. Fakat döngünün sonuç vermesi yaklaşık 5 saniyeyi buluyordu. Bu da ciddi bir süre. Daha sonra Access’le olmayacağına karar verip veritabanını sqlserver’a taşımaya karar verdim. Bu taşıma işlemini nasıl yaptığımı anlatacağım size. Tabi ki sadece veritabanını taşıyacağım. Kod kısmı ayrı bir problem olarak henüz çözemedim. Access’e gelip kullanmakta olduğunuz veritabanını açın ve yukarıdaki menüden veritabanı araçlarını seçin.

Sonrasındaysa resimlerde görüldüğü gibi işlemleri adım adım takip edin.
verileritasiYeni veritabanı oluştur

yenivtolusturGüvenilir Bağlantı Kullan‘ı seçin.

guvenlibagHangi tabloları almak istiyorsanız seçip tek ok’a veya hepsini aktarmak istiyorsanız çift ok‘a tıklayın.

sagokHepsini seçtim ve ileri‘yi tıklıyorum.

hepsisecildiAşağıdaki ekranda tablonun nasıl aktarılacağını, varsa tablo ilişkilerini aktarılıp aktarılmayacağını, tablolar içindeki verilerin de veritabanı ile aktarılıp aktarılmayacağını belirleyebilirsiniz.

yukseltSeçip ileriyi tıklıyoruz.

sqlileriSon. Tıklayıp işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz.

sonİşlem tamamlanmıştır. Sql server’da local kullanıcınıza bağlanıp database sekmesi altında veritabanınızı görebilirsiniz. Göremiyorsanız Refresh butonuna basın. Yine göremezseniz işlemlerde bir yanlışlık yapma ihtimaliniz yüksektir ya da SQLServer ayarlarınızda bir farklılık mevcut olabilir. Bu durumda başka kaynaklara yönelmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın