Menü

Android Emülatör Tanımlamak

24 Ocak 2015 - Android & IOS

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere android emülatör tanımlamaktan bahsedeceğim. Öncelikle android programlıyorsanız herhangi bir linux dağıtımında çalışmanızı tavsiye ederim. Windows’a göre en az 2 kat daha verimli çalışma imkanı sağlamakta. Android programlayacaksanız ve android cihazınız (Tabletiniz, telefonunuz vs.) yoksa yaptığınız uygulamaları test etmek için tek bir seçenek var o da emülatör. Emülatör nedir?  Emülatör eclipse içerisinde çalışan sizin belirlediğiniz android sürümünün içinde bulunduğu bilgisayarınız içindeki bir android cihazdır. Android işletim sistemi ve yazdığınız uygulamalar bilgisayarınızın donanım birimleri üzerinde çaılışmaktadır. Emülatör’le ilgili bu gerekli bilgileri verdikten sonra şimdi tanımlama işlemine geçebiliriz.

Uygulamamıza sağ tıklayıp gösterilen adımı gerçekleştiriyoruz.

androidapp

Launch a new Android Virtual Device > Manager

manager

New

new

Aşağıda AVD (Android Virtual Device) isim verdik. Device kısmındanda tablet mi telefon mu hangi ekran boyutu gibi seçenkler yer almakta uygulamanıza göre uygun olan bir tanesini seçmelisiniz. Tablet için uygulama geliştirmiyorsanız tableti seçmeyin ekran büyüdükçe emülatör yavaş çalışır verimlilik azalır.

andr

Device seçtiğimizde altındaki target ce CPU kısmı otomatik doluyor. Target kısmında tabletde hangi sistemin olacağı belirtilmektedir. Bunu değiştirmek istiyorsanız ilgili android sürümünün paketini yüklemelisiniz.

ok

Görüldüğü üzere tanımladığımız emülatör sanal aygıtlar ekranına geldi. Start butonuna tıklıyoruz

start

Launch

launch

Yeşil çubuk dolduktan sonra Close tıklıyoruz.

close

Başladığımız yere geldik ve tanımladığımız aygıt artık sanal aygıtların içerisinde aygıtı seçip OK diyoruz.

androk

Bir Cevap Yazın