Menü

Android Projesinden apk Dosyası Oluşturmak

24 Ocak 2015 - Android & IOS

Android projesini geliştirdiniz. Emülatör’de veya doğrudan android’li cihazınızda test ettiniz. Uygulamanızın başka bir cihazda kullanılmasını istiyorsanız, .apk uzantılı bir dosyaya çevirmeniz gerekmektedir. Bir nevi .exe uzantılı dosya olarak düşünebilirsiniz apk dosyasını. Android cihazın hafıza kartına veya bluetooth gibi aktarım yoluyla dosyayı başka cihazlara aktarıp kurulum yapmak suretiyle uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Şimdi nasıl .apk uzantılı dosya oluşturacağımıza geçelim;

Eclipse üzerinde uygulamanın üzerine sağ tıklayıp Export diyoruz. Açılan sayfa aşağıdaki gibidir. Android> Export Android Application  ve next diyoruz.

exportandAşağıdaki pencereden hangi uygulamanın .apk uzantılı dosyasını istiyorsak seçiyoruz.

browse22

Bir sonraki işlemde ise KeyStore oluşturmamız isteniyor. (Eğer daha önce oluşturmadıysanız.) Daha önce oluşturulmuşsa var olan keystore’a ait şifrenini hatırlanması gerekir. Biz yeniden oluşturacağız. Create new Keystore radyo butonunu seçtik ve browse tıklayıp keystore dosyasının nereye kaydolacağını seçtik, isim verdik şifre ve doğrulama alanlarını girdik ben şifreyi android olarak seçtim.

keystorecreat

Alias(Takma isim) android olarak seçtim. Daha sonra hatırlaması kolay olması açısından hepsine basit şeyler yazdım şifre yine aynı android Validity(years) alanında ise 25 olarak yazdım. Bu validity şu demek uygulamanız 25 yıl boyunca geçerli olacaktır. First and Last Name alanına işlemleri boş geçmeme izin vermediği için rastgele ee yazdım.Next diyoruz

validityBrowse tıklıyoruz ve .apk uzantılı dosyayı nereye oluşturacağımızı seçiyoruz. Finish deyip işlemi bitiriyoruz. Apk dosyamız oluştu.

finish

Belirttiğimiz dizinde .apk uzantılı dosyamız oluşmuştur. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle… 🙂

 

Bir Cevap Yazın