Menü

Android’de Windows Phone Deneyimi

24 Ocak 2015 - Android & IOS

Android işletim sistemine sahip bir mobil cihazınız varsa ve windows phone deneyimi yaşamak istiyorsanız bu yazım tam size göre. Android’de arayüz olarak kullanılan launcher programlar mevcuttur. Bunlardan en çok bilinenler GO Launcher, ADW Launcher ve cep telefonu firmalarının kendine özel çıkarttıkları launcher’lar mevcuttur.Samsung’un Touchwiz, HTC’nin Sense, LG’nin Optimus UI arayüzü gibi… Arayüz’ler android işletim sistemi üzerine giydirilen maskeler gibi düşünülebilir. Alt yapı aynı sadece alt yapı üstüne çalışan arayüz buton şekilleri, widget’lar, renkler vs farklıdır. Launcher hakkında verdiğim bu kısa bilgiden sonra artık launcher’ın ne olduğu konusunda fikir sahibi olduk. Şimdi gelelim Windows Phone Launcher (Tam Adı LAUNCHER8) Google Play Store üzerinden bu isimde aratırsanız karşınıza çıkacaktır. Launcher’ı yükledikten sonra telefonunuzun ana ekranı aşağıdaki gibi olacaktır.

anaekr        Uygulama gayet güzel akışkan bir yapıya sahip. Herhangi bir takılma yaşamadım. Benim elimdeki cihaz LGP503 teknik özellikleriyse 600 MHZ CPU adreno 220 GPU 512 mb ram, 160 MB hafıza, Android 2.3.6 sürümü mevcut. Herhangi bir takılma yok ekran geçişleri gayet hızlı. Menu tuşuna bastığınızda temayla ilgili seçenekler karışınıza geliyor veya uygulamadaki simgelerin üstüne basık tutarak simgeyle ilgili kaldırma, küçültme, büyütme, rengini değiştirme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Aşağıdaki görselde ise uygulamanın kilit ekranı görünmektedir.

kilitekran        Kilit ekran aynı windows phone 8 işletim sisteminde olduğu gibi yukarı kaydırmak suretiyle açılıyor. Uygulamanın tüm menüler ekranı ise aşağıdaki görselde yer almaktadır.

tummenuler

Bir Cevap Yazın