Menü

Asp.NET Web Sayfasına Media Player Eklemek

22 Ocak 2015 - Web

Bu yazımda sizlere Asp.NET ‘de oluşturduğumuz projeye medya player eklemeyi anlatacağım. Araştırmalarım dahilinde flash player buldum ve onu eklemeyi uygun gördüm. Windows’un kendi media player’ı .wmv uzantılı dosyaları oynatmakta bu da ayrıca bir dönüştürme işlemi demektir. Flash player bu yönden daha mantıklı. Öncelikle media player kütüphanesini (.dll) dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. http://www.aspnetflashvideo.com/aspnetflashvideo_Download.aspx        Buradan zip dosyasını seçiyoruz.

Zip dosyasını bir klasör içerisine çıkartıp içerisiden .Net Framework versiyonumuza uygun olan .dll dosyasını buluyoruz. Bende 4.0 yüklü olduğu için 4.0 içindeki dll kullandım. Daha sonra;

chooseitems        Visual Studio içerisinde toolbox üzerinden general üzerine sağ tıklayıp choose items diyoruz.

Sonra da Gelen ekrandan .dll dosyasının yolunu göstermemiz gerekiyor.

 

 

 

 

 

browse

Resimde görüldüğü gibiflashvideo eklendi Şimdi toolbox içerisinden flash video ekleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

videosec

Yukarıdaki ekrandan Video URL’ye tıklayarak videomuzun yolunu gösteriyoruz. Proje dosyaları içine bir video klasörü açıp videolarınızı o klasör içine toplamanız gerekmekte. Ya da Videoların yolunu kodla da vermeniz mümkün.Flashvideo Videourl fonksiyonunu kullanarak yolu program içinden dinamik olarak da vermeniz mümkün. Yolu verdikten sonra da uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın