Menü

C# DataGridView Hücreye Tıklanma Olayı

22 Ocak 2015 - Microsoft

Merhaba arkadaşlar, C# ile form uygulamaları yapıyorsanız ve veritabanı ile bağlantılı bir uygulama yapıyorsanız datagridview’ları mutlaka kullanmışsınızdır. Şimdi bu datagridview olaylarından hücreye çift tıklanma veya tıklanma olayından ve tıklanan verinin sayı olup oılmadığı kontrolünün nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Ben uygulamamda fiş numarası sütununa tıklanması durumunda yeni bir formda gelecek olan datagridview ile tıklanan fiş hakkında detaylı bilgi görüntülemeyi gerçekleştireceğim. Kod satırı üzerinden işlemi nasıl gerçekleştirdiğime bakalım;

 

private void dataGridView1_CellDoubleClick(object sender, DataGridViewCellEventArgs e)
{//Datagridview1 Hücreye çift tıklanması durumunda çalışacak olaylar
try
{
Convert.ToInt32(dataGridView1.CurrentCell.Value.ToString());//Sayıya çevrilebiliyor mu? Çevrilmezse hata oluşur.
Baglanti goster=new Baglanti();
FisSayacAyrinti nesnesi = new FisSayacAyrinti(); //yeni formdan bir nesne oluşturdum.
nesnesi.dataGridView1.DataSource = goster.goster(“Select * from IsTakibiExcelOku Where Fis_No=’”+dataGridView1.CurrentCell.Value.ToString()+”‘”);//bu nesneden formdaki datagrid’e eriştim. 

//Not : Başka formdaki datagridview’a erişmek için o formun designer.cs uzantılı dosyasından private ile başlayan datagridview tanımlamasını public olarak değiştirin. Bunu yapmazsanız datagridview’a erişemezsiniz.
nesnesi.Show();
}
catch
{//Hata oluşursa yakala fakat herhangi birşey yapma.

}

}

Kodların çalışması durumunda ve Fiş_No sütununa çift tıklanırsa ilgili fiş numarasına ait bilginin gösterildiği ekran görüntüsü de aşağıdakine benzer olacaktır.

datagrid

Bir Cevap Yazın