Menü

error : file ‘/boot/grub/i386-pc/normal.mod not found grub rescue (Boot hatası)

17 Ocak 2015 - Genel İşlemler

Bugün Linux Mint kurmaya çalışırken, herşey gayet güzel ilerliyordu. Kurulum için boot’lu bir flash belleğe linux mint indirip kurduk. Sonrasında bilgisayar açılışını flash bellek gösterip yükleme işlemine başladık. Bir kaç ayarlama ve linux mint’in nereye kurulacağını seçtikten sonra Disk hatası ile karşı karşıya kaldık. Bu disk hatasından sonra bilgisayarı kapatmamız da mümkün olmadı. Güç tuşuna basarak kapattık. İşlemleri tekrar denedik ancak sonuç alamadık her seferinde aynı hata ile karşı karşıya kaldık. Sonrasında kapattım bilgisayarımı bir süre sonra gelip açtım ve windows 7’nin açılmasını beklerken error : file ‘/boot/grub/i386-pc/normal.mod not found grub rescue>

error

yukarıda görülen hata ile karşı karşıya kaldım . Araştırmaya başladım ve boot loader’ımın çökmüş olduğunu öğrendim. Yeni bir boot loader kurmam gerekiyordu. Bunun içinde herhangi bir windows veya linux işletim sistemine ihtiyacım vardı. Başka bir bilgisayardan flash belleğe hemen başka bir sistem kurup linux mint’i kurmaya çalıştığım bölüme yeni bir sistem kurdum. Bilgisayarımı kapatıp açtığımda iki işletim sistemi arasından seçim yapmamı istiyordu.

Sorunu hallettim. Sorunun çözümü budur. Yeni bir işletim sistemini kurun. Eski verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız farklı bir disk alanına kurun.

Bir Cevap Yazın