Menü

Kod Debug Etmek

22 Ocak 2015 - Microsoft

Merhaba arkadaşlar bugünkü yazımda sizlere kod nasıl debug edilir ondan bahsedeceğim. Bu yazım nereden çıktı ? Programlamaya yeni başlayanlarda veya bazen ileri seviyede olanlarda bile olan bir özellik debug etmemek. Bunun yerine programın belli yerlerine message box veya herhangi bir metin aracıyla değişkenin o anki durumunu görmeye çalışıyorlar. Ancak bu yöntemle tam ve doğru sonuca ulaşılamamakta. Programcı arkadaşlara tavsiyem kodlarını debug ederek adım adım her nerede yanlış giden birşeyler varsa tespitini sağlamaları. Bu yazımda da bu işlemi nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Kodların sol tarafında yer alan gri bölgeye sol tıklayıp break point (Kırılma Noktası) atıyoruz. Bu nokta debug işleminin başlayacağı kod satırını ifade eder.

debug1

F5’e basıp kodları çalıştırıyoruz. İşlemi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında kod akışı breakpoint’e geldiği yerde durdu ve breakpoint üzerinde bulunduğunuzu gösteren ok belirdi.

debug2

Aşağıdaki pencere ise visual studio derleyicisinde sağ tarafta bulunmakta. Bu pencere kod debug işlemi esnasında belirmektedir ve adım adım kodların çalışma durumlarını görebilmektesiniz. Görselde görüldüğü üzere bir hata oluşmuş.Hatanın üzerine tıklayarak daha ayrıntılı bilgi edinmek mümkündür.

debughata

Ekranın altında yer alan bu ekranda da kodlarınız içerisinde yer alan her bir değişkenin değerini görebilmektesiniz.

degiskenler

Kod debug işlemi tüm derleyicilerde mevcuttur. Hemen hemen benzer şekillerde yapılır. Değişen tek şey hata ve değişkenlerin durumunu görünteleme ekranlarıdır.

Bir Cevap Yazın