Menü

LG P503 Rom Yükleme

24 Ocak 2015 - Android & IOS

1359175943_lg-tum-lg-telefonlari-p503-optimus-one-large_01

    Rom işlemine geçmeden önce şunu belirteyim bu işlem sırasında telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabilir veya kapanıp bir daha hiç açılmayabilir. Bu riski kabul ediyorsanız bu işlemleri gerçekleştirin. Rom işlmeiyle iligili belirtmem gereken bir detayda Baseband işlemi. Eğer cihazınıza sarın aldığınızdan beri ilk kez rom işlemi gerçekleştirecekseniz mutlak suretle Baseband yapmalısınız. Basebandı kısaca açıklayacak olursak telefonun şebeke ayarlarıdır. Baseband yaparak telefonunuzun şebekesini rom işlemine hazır hale getirmiş olursunuz. Aksi takdirde baseband yapmadan rom işlemi yaparsanız telefonunuzu açtığınızda çekmediğini göreceksiniz. (Ben yaşadım) Baseband işlemi için http://forum.donanimhaber.com/m_54796636/tm.htm 

linkinden bilgi alabilirsiniz. Kısaca bende anlatayım. Öncelikle V10a V20g gibi 2 tip baseband dosyasıda bilgisayarınızda bulunsun. LG’nin Mobile Device yazılımını bilgisayarınıza yüklemelisiniz.

        LG P503 cihazınızı bilgisayara taktığınızda direk olarak algılamalı . Baseband işlemini tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir rom manager kurmaktır. Cihazın Root’lanmış olması gerekir. GingerBreak gingerbreak.apk indirip kolayca One-CLICK-ROOT edebilirsiniz. Eğer telefona daha önce rom atılmışsa bu işlemleri yapmıyoruz. Daha sonra Telefonu kapatıp VolumeDown+Home+Açma tuşu ile telefonumuzu açıyoruz LG ekranı gelince de açma tuşundan elimizi çekiyoruz (Home+VolumeDown basılı kalacak) şekilde telefonun Rom ekranını açıyoruz.(Burayı bilgisayardaki BIOS ekranına benzetebiliriz)

romekran

<—————————-Göreceğiniz Ekran 

        Buradan Flash veya install’da olabilir. Flash Zip from sdcard diyoruz.  Rom ekranında gezinti işlemlerini yukarı aşağı için Volume UP veya Colume Down seçme işlemini ise arama tuşu (Büyüteç ikonu ) ile yapıyoruz. Geri çıkmak için de geri tuşunu kullanıyoruz. Daha önce rom indirmediysek http://get.cm/?device=p500 Buradan indirip sdcard içerisine kopyalıyoruz. Daha sonra indirdiğimiz romu Flash zip from sdcard diyerek gelen ekrandan seçiyoruz. Ve yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bitti yazısını görene kadar hiçbirşey yapmıyoruz. Yükleme tamamlandı (Installation Completed ) yazısı gördüğümüz zaman geri tuşuna basıp çıkıyoruz.Telefon açıldığında telefeonunuza Romun yüklenmiş olması gerekir. Telefonunuz ilk açılış için biraz geç açılabilir bu normaldir.

        Sonraki açılmalarda normale dönecektir. P500 için stabil rom bulmak biraz sıkıntı kullandığım romlar içinde en sağlamı Cyanogen Mod. Bunların dışında MIUI Rom(http://en.miui.com/) Aokp Rom(http://aokp.co/)’da bulunmaktadır. Cyanogen’de en stabil çalışanını kullanırken bile 2 ay gibi bir süre sonra telefonunuz saçmalamaya başlıyor. Bu yüzden tekrar rom atmak çözümmüş gibi gelebilir. Ancak bu sadece geçici bir çözüm bir süre sonra tekrar telefonunuz aynı problemleri çıkartmaya başlayacak.

        Ayrıca bir sıkıntı da her romda Google hizmetleri (PlayStore, Gmail, Gtalk) gibi uygulamalar bulunmayabiliyor. Bunları dışarıdan yüklemeniz gerekebilir. Benden tavsiye geliştirici değilseniz fantazi aramayın rom yükleme işlemi telefonun orijinalliğini bozmakta ve en basitinden sdcard’da bile sorun verebilmekte (Hafıza kartı problemleri, Hafıza kartına erişim yok, Hafıza kartını çıkarttınız gibi) uyarılar alabilirsiniz. Telefonunuzun stabil çalışan sistemini hiç bozmamakta fayda var. Ancak ben geliştiriciyim bunu da öğrenmek istiyorum en az 2 ayda bir rom atarım bu gibi problemlerin üstesinden gelirim diyorsanız siz bilirsiniz. Rom işlemi meşakkatli ve zor bir iş. Şimdiden başarılar…

Bir Cevap Yazın