Menü

Photoshop Katmanlar/Karıştırma Seçenekleri

17 Ocak 2015 - Photoshop

Photoshop işlemlerinden Katmanlar’a Sağ Tıkladığımızda açılan menüden sık kullanılan karıştırma seçenklerinden bahsedeceğim. Örnek resim üzerinden işlemleri anlatacağım. Örnek resmin ilk hali aşağıdaki gibidir, adım adım resimdeki yazıya (siz hangi objeye arzu ederseniz karıştırma seçenklerini uygulayabilirsiniz.) karıştırma seçenklerindeki işlemleri uygulayalım.

Resmimizin saf hali;

resimsaf

Resimdeki katmanlar 2 adettir. Karıştırma seçeneği uygulayacağınız objenin katman olmasına dikkat etmelisiniz. Katman olmayan bir objeye karıştırma seçeneklerinden bazılarını uygulayamazsınız. Bu resimdeki katmanlarımız (erencol.wordpress.com) yazısı ve arka plandaki manzara resmidir. Örneğin evlerden birini gölgeli veya öne çıkartmak için etrafını beyaz ışıkla parlatmak istiyorsanız ev nesnesini seçip resimden kopyala yapıştır veya kes yapıştır yapmanız gerekmektedir. İşlemlere geçecek olursak; karıştırma seçenekleri altındaki ilk ilk seçeneğimiz Özel seçenekler.

Kırmızı karede gördüğünüz Karıştırma Seçenekleri:Özel‘e tıklarsanız hemen yanındaki seçenekler karşımıza gelecektir. Yeşil karede gördüğünüz alan vasıtasıyla özel efektler verebilirsiniz Mavi kare ile Opaklık yani görünürlüğü ayarlayabilirsiniz.

anakarıştırma

Opaklık azaltıldığında aşağıdaki gibi olur.

özelişlem

Gölge seçeneğinden bahsedecek olursak; Tüm katmanlar için geçerli olan bir durumdan bahsedeyim yanındaki checkbox’ı seçerseniz o efektin varsayılan ayarını katmana uygulamış olursunuz, Seçeneğin kendisine tıklarsanız yanda açılan seçenekler aracılığıyla varsayılan ayarlamaları değiştirmeniz mümkündür.

Gölgeli

Turuncu Karede seçili olan karıştırma görülmekte. Sarı karede yer alan kutucukla efekt verebilirsiniz. Mavi kutucukiçindeki seçenekle gölgenin hangi açıdan oluşacağıını seçebilirsiniz. Yeşil karedeki alan aracılığıyla da Gölge’yi farklı şekillerde oluşturuabilirsiniz. Gölge ile oluşturulmuş örnek resim;

gölge

Bir sonraki karıştırma seçeneğimiz iç gölge iç gölgeyle gölge seçeneklerinin kullanım şekilleri aynı olduğu için iç gölge efekti uygulanmış resmi paylaşıyorum. Aralarındaki tek fark gölge yazının etrafında değil de yazının içinde yer almakta.

içgölgeli

Dış ışıma seçeneğinden bahsedeyim bu önemli bir seçenek ve çok işimize yarayan sık kullandığımız bir karıştırmadır.

dışışıma

Sarı kareler içinde yer alan iki alanla opaklık ve parazit(parlaklık düzeyi ) ayarlanabilir. Yukarıdaki mor karede yer alan kare içerisindeki alan aracılığıyla parlaklığın renk geçişi olmasını sağlayabiliyorsunuz. (Burada kendiniz de renk paleti oluşturabilirsiniz.) Alttaki Mor kare de ise dışışıma’nın ne şekilde olacağını belirliyorsunuz.

dışışımalıresim

İç ışıma da dış ışımanın tam tersi yazı içerisinde ışıma etkileri görülmektedir seçenekleri dış ışıma ile aynıdır. İç ışımalı resim;

içışıma

Eğim Ver ve Kabart seçeneği ile katmanımıza eğim verip kabartma işlemleri gerçekleştirebiliriz.

eğim

Kahverengi Kare içerisindeki alandan Kabartma şekilleri ayarlayabilirsiniz altındaki de seçtiğiniz kabartma şeklininseçeneklerini içermektedir. Altındaki sarı alandan ise açıyla ilgili düzeltmeler yapabilmektesiniz.

eğimkontur

Saten seçeneği ile yazımıza sadece renk değişikliği yapmamız mümkün. Saten’li resim;

saten

Renk Kaplama da satenle hemen hemen benzer işlemleri gerçekleştirmekte.

Degrade seçeneği ise resmimize renk geçişli bir boyama işlemi yapmamıza olanak sağlar.

Desen Kaplama seçeneği aracılığıyla seçtiğimiz katmanı komple desen kaplamamızı sağlar.

Kontur seçeneği ise dış ışımanın tersine siyah renk  ile resmi vurgular.

kontur

 

Bir Cevap Yazın