Menü

Photoshop’da Resim Arkaplanını Transparan Yapmak

17 Ocak 2015 - Photoshop

Birçok yerde karşınıza çıkmıştır. Resim arka planı bulunduğu yere göre değişmektedir. Transparan kelime anlamı olarak arkası, içi görünen anlamlarına gelmektedir. Sizlere Photoshop’da bir resmi nasıl transparan hale getirebiliriz ondan bahsedeceğim.

Resmimiz:

resmimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimde dikkat edilecek hususlar;  arka plan ile resim arasında renk geçişlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzgün bir seçim yapmanız için arka plan ile resim arasında renkler benzer olmamalıdır. Resmi Photoshop’da açtık ve  ilk olarak Katman penceresinden kilit simgesini aşağıdaki çöp kutusuna sürüklüyoruz. Şimdi de sihirli çubuk aracını seçip arka plandaki beyaz renge tıklıyoruz. (Not:Hassas seçimler yapmak istiyorsanız sihirli çubuk aracının tolerans ayarını azaltınız.) 

Resmimizin seçilmiş hali aşağıdaki gibi olacaktır.

secilmişresim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arka planı seçtik ve şimdi Delete tuşuna basıyoruz. Son olarak kronometrenin ayar kolunun etrafında beyazlık kalıyor aynı şekilde sihirli çubuk aracıyla orayı da seçip delete tuşuna basıyoruz.

Resmimizin Son hali;

trtr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son aşamaya geldik. İşlemimizdeki son aşama resmi kaydetmek. Ama hangi formatta kayıt yapacağız ? Resmi tekrar düzenlememiz gerekecekse .psd uzantılı bir kopyasını alıyoruz. Eğer tekrar düzeltme gerekmeyecekse resmi .png olarak kaydediyoruz. Çünkü Jpeg resim dosya tipi sıkıştırılmış bir dosya tipidir ve transparan özelliği desteklemez. Bu yüzden Resmimizi .png uzantılı olarak kaydediyoruz. İşlem tamamdır. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın