Menü

Bilmök 2015

11 Mart 2015 - Faaliyet

Bu sene 11. düzenlenen etkinliğe 2013 yılında gitmeyi çok istedim ancak olmadı. Nasip bu yılaymış.  Etkinlik hakkındaki tecrübelerimi bu yazımda sizlere aktarmaya çalışacağım.

  1. Gün

Etkinliğin 6 Mart Cuma günü öğleden önceki kısmında anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi. Anıtkabir’e çelenk bırakılarak, Ankara Üniversitesi Computer Society Öğrenci Kolu Başkanı tarafından Anıtkabir Anı Defteri dolduruldu. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden katılan öğrencilerle birlikte serbest bir anıtkabir gezisi gerçekleştirildi.

Aynı gün öğleden sonra açılış konuşmaları ile başladı. Bilmök etkinliğinin 11.’sinin düzenlenmesinden ve bu büyük etkinliğin her geçen sene daha da çok büyüyerek devam ettiğinden bahsedildi.

Primetek şirketinden gelen mühendis Primefaces Showcase’indeki bileşenleri anlattı. Bu bileşenleri nasıl kullanabileceğimizden ve JSF’den bahsetti. Primefaces’in diğer faces kütüphaneleriyle karşılaştırmasını anlattı.

Oracle etkinliğinde Oracle’ın üniversite ile ilişkilerden bahsedildi. Oracle’ın şu anda 16 üniversitenin müfredatında bulunmakta olduğu anlatıldı. Üniversitelere daha da yayılacaklarından v

e Oracle’da java etkinliklerinden bahsedildi.. Oracle’da kariyer olanakları ve Java Yaz Okulu hakkında bilgi verildi.

16:30’daki oturumda Richard M. Stallman sahne aldı. Açık kaynak yazılımlardan bahsetti. Apple, Microsoft, Samsung gibi dev şirketlerin güvenlik açıklarından bahsetti. İngilizce gerçekleşen oturumda Ubuntu ve daha bir çok Linux dağıtımının Özgür Yazılım olmaktan çok uzak olduklarından bahsetti. Sosyal medya platformlarında herhangi bir hesabının bulunmamasının nedenlerinden bahsetti. Salondakilere sosyal medya’da paylaşım yaparken dikkat etmeleri gerekenleri anlattı. Resimlerin açık kaynak lisansıyla lisanslı olarak sosyal medyada paylaşılması gerektiğinden bahsetti. Sorulan sorulardan biri de özgür yazılımı destekleyen birinin geçimini nasıl sağladığı yönündeydi. Richard Stallman bu soruya verdiği cevapta üniversitede verdiği eğitimlerden kazandıklarının yeterli olduğundan bahsetti. Ayrıca salona oturum için getirdiği GNU oyuncağını da salonda açık arttırma ile satışı sundu. Hatırı sayılır bir ücret karşılığında oyuncak alıcı buldu.

Yukarıda anlattıklarıma ilaveten, Cybersoft, İkol, STM yazılım şirketlerinden İnsan Kaynakları Uzmanları, Elektrik Elektronik Mühendisleri ve Bilgisayar Mühendisleri ile irtibata geçme fırsatım oldu.

  1. Gün

Sabah ilk oturumda CTF Oynayalım etkinliğiydi. Oyun programlama konusunda genel bilgiler verildi. Kariyer olanakları neler onlardan bahsedildi.

Yapay Zeka Etkinliği Odtü Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Fatoş Yaman VURAL hocanın sunumuyla başladı. Sunumda Yapay zeka üzerine 30 yıllık çalışma ve deneyimlerinden bahsetti. Bu dönem alacağım Yapay Zeka Dersi için ufuk açıcı bir sunum oldu.

İkol yazılım şirketinden gelen Ali Ercan Özcan (Bilgisayar Mühendisi) mobil yazılım geliştirme fırsatlarından bahsetti. Nasıl mobil yazılım geliştirici olunabileceğine ilişkin bilgiler verdi.

Nesnelerin interneti etkinliğinde gelecekte elektronik eşyaların internete bağlı olacağı internet ağının daha da genişleyeceği anlatıldı. Nesneleri internete bağlayarak yapılabileceklerden bahsedildi.

Steganografi’den bahsedildi. Siber Güvenlik üzerine yapılan etkinlikte veri gizleme, veri şifreleme için kullanılan yöntemlerden bahsedildi. Bu alanda yapılacak faaliyetlerden bahsedildi. Android Uygulama dosyaları .apk uzantılı dosyaların açılıp kırılabileceği anlatıldı. Dil Bilimi Linguistik ile metin içine veri gizleme yöntemleri anlatıldı.

Cybersoft’dan proje yöneticisi ar-ge müdürü Umut Orçun Turgut bey Veri Bilimcisi olmak için neler yapılması gerektiğinden bahsetti.

Java Sürümleri ve Java’da kariyer olanaklarından bahsedildi. Kariyer olarak Java’nın güzel bir başlangıç olabileceğinden bahsedildi. Java’nın önemi ve programlama dilleri arasındaki yeri anlatıldı.

  1. Gün

Sabah ilk oturumda Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi Gülşah Köse aynı zamanda bitirme projesi olan pebble(bir çeşit akıllı saat) ile ubuntu pc üzerinden sunum yönetimi sağlayan açık kaynak yazılımının sunumunu yaptı.

STM Savunma Sanayii Şirketi’nin sunumunda Elektrik Elektronik Mühendisi eski istihbaratçı M. Umut Demirezen Big Data ve Siber Güvenlik sunumunu gerçekleştirdi. Sunumda ülkemizin savunma sanayii’nde nerede olduğundan ve şirketin gelecek planlarından bahsetti. STM şirketinin 550 civarında çalışanı olan büyük bir devlet şirketi olduğundan bahsedildi.

TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın sunumunda ise odanın gençler için olan faaliyetlerinden bahsedildi. Odanın her geçen gün büyüdüğünden ve yazılım mühendisliği ve ilgili bölümlerinde bu odaya tabii olacağından bahsedildi.

Bir sonraki oturum Hangouts üzerinden gerçekleşti. Bu etkinlikte Gömülü Sistemler üzerine bilgiler verildi. Sunumu Amsterdam’dan Çağdaş Öğüt bey gerçekleştirdi.

Bilgisayar Mühendisliği Eğitiminin nasıl olması gerektiği üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Öğrencilerin de bu konuda fikirleri alındı.

Etkinliğin devamında 12. Bilmök’ün hangi üniversitede yapılacağına karar verilmesi için oylama gerçekleştirildi. Oy birliği ile 12. Bilmök Harran Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

IMG_1064

Etkinlik boyunca bana eşlik eden Elif Ayşe GÖKÇE ve Aykut YILMAZ’a teşekkürlerimi sunuyorum…

 

 

Bir Cevap Yazın