Menü

İnternete Girerken Nerelerden Geçiyorsunuz?

17 Ocak 2015 - Genel İşlemler

Email IP Adress DNS        Twitter’da, Facebook’da, Google vb. sitelerde geziniyorsunuz. İnternetten araştırmalar yapıyorsunuz veya oyun oynuyorsunuz. Peki hiç merak ettiniz mi arka planda neler olduğunu? Bu yazımda sizlere arka plandaki işlemlerden birazcık bahsedeceğim. Herhangi bir tarayıcıdan adres çubuğuna yazdığınız örneğin; erencol.wordpress.com adresi bir IP adresine denk gelmektedir.Arka planda IP adresine çevirilir ve istek gönderilir. Evinizde modemle internete bağlanıyorsanız ve aynı modemi başka bir bilgisayarda kullanıyorsa IP adresiniz 192.168.2.3 sizinki ise diğer pc 192.168.2.4 olabilmektedir. bu IP adresleri sizin yerel ağda kullandığınız Modem tarafından atanan otomatik IP’lerdir. Yerel ağda bu IP adresi ile diğer ağ cihazlarıyla iletişime geçersiniz. Fakat Google’a IP adresim yazdığınızda farklı bir IP adresi ile karşılaşırsınız. Bu IP adresi de Servis Sağlayınız’ın (TTNET benimki) Ip havuzundan size sunduğu boşta bulunan IP adresidir. Bir site yazdınız mesela http://www.facebook.com olsun. Komut işlemine gelip buraya pinghttp://www.facebook.com yazıyoruz ve bilgisayarımızın bu adresi dirdiğimizde hangi IP adresine istek gönderdiğini öğreniyoruz.

faceIPKırmızı kutucuk içindeki IP adresi FaceBook’a aittir. Şimdi de bu IP adresine hangi erişim noktalarından eriştiğine bakalım;

Tracert 31.13.81.17

traceElazığ’da bulunduğumdan dolayı, gönderdiğim siteye bağlanma isteği Diyarbakır’a ardından Kayseri’ye daha sonra da TTNet aracılığıyla yazılı olan server’lara ulaştı.

Bir Cevap Yazın