Menü

Netbeans Apache Kurulum

15 Ocak 2015 - Java

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Netbeans ve apache server kurulumundan bahsedeceğim. Sonrasında da bir xml dosyası okuyacağız. Ancak XML okuma kısmı bir sonraki makalemde yer alacak. İndirme için gerekli linkler;

JDK : http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

NETBEANS : https://netbeans.org/

APACHE : http://www.apache.org/

İndirmeleri gerçekleştirdikten sonra Netbeans kuralım.

netbeans

Kurulum menüsünde Customize‘yi tıklayıp Apache Tomcat de seçmelisiniz. Bunların dışında ben daha önceden yükleme işlemini yaptığım için hepsi yüklü olarak görünüyo ancak siz kurulumu gerçekleştirirken PHP,C/C++, Groovy seçmeyebilirsiniz. Sonrası standart kurulum işlemi next next diyorsunuz ve kurulumun gerçekleşmesini bekliyorsunuz. Kurulum tamamlandıktan sonra, Apache dosyalarının bulunduğu dizine gidip rar’dan çıkartıyoruz. Çıkan dosyaları C:\ dizininde oluşturduğumuz Tomcat klasörüne kopyalıyoruz. Sonrasında bin içerisindeki startup.bat dosyasını çalıştırıyoruz. Cmd ekranı (siyah ekran) gelip gittiyse JDK yolunu göstermelisiniz. JDK yolunu göstermek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin.

Bilgisayarım(Sağ tuş)>Özellikler>Sistem Koruması

ortd

ortd2

javapath

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirince son olarak Yeni Kullanıcı Değişkeni penceresi gelmektedir. Bu pencerede Değişken adına Java_Path Değişken değerine ise jdk kurulumunu nereye yaptıysanız o dizin adresini kopyalıyorsunuz. Bu işlemler bittikten sonra tekrar startup.bat dosyasının bulunduğu yere gelip çalıştırıyoruz. Bol yazılı bir ekran gelip kapanmıyorsa işleminiz başarılı olmuştur. Şimdi sıra Netbeans’e Apache’yi göstermeyi geldi.

addserver

next

apachetom

Open‘a bastıktan sonra kullanıcı adı ve şifreye daha sonra hatırlayabileceğiniz birşeyler verin tamam’a basın. İşlem gerçekleştirildi. Netbeans ve apache’niz tanımlandı. Bundan sonra apache üzerinde çalışacak bir uygulama yazdığınızda uygulamayı çalıştırmanız halinde tomcat de otomatik çalışmaya başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın