Menü

Photoshop’ta Siyah Beyaz Fotoğraf İçinde Renkli Bölüm Eklemek

17 Ocak 2015 - Photoshop

Bundan bir önceki yazım http://www.erencolak.com/?p=311‘da anlattığım resmi siyah beyaz yapma işleminin devamı niteliğindedir. Yine aynı resim üzerinden işlemi anlatacağım. Resmimizi photoshop’da açıyoruz.

resim1

Ben bu resimde sandalye’nin göze çarpan öğe olduğunu düşünerekten sandalyeyi renkli yapmaya karar verdim. Sandalyeyi resim içinde Manyetik Kement Aracı‘nı kullanarak seçiyorum. Manyetik kement aracının ne işe yaradığından bahsedeyim resmin bir noktasından başlangıç yeri seçersiniz ve ok’u resimin kenarları boyunca hareket ettirerek belli noktalardan seçmeyi sağlarsınız. Çok kıvrımlı noktalar mevcutsa manyetik kement aracı sorun çıkartabiliyor bunu da kıvrımlı yerleri tıklayarak belirtirseniz daha başarılı bir seçim yapmış olursunuz.

sandalyeseçim

Daha sonra seçimi kes yapıştır-kopyala yapıştır veya başka bir yolla yeni katman olarak resmimize ekliyoruz. Sonra da boş bir katman açıp beyaz renge boyuyoruz. Sandalye katmanımız mutlaka beyaza boyalı katmandan üstte olmalıdır. Buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

katmanlar

Katmanlar penceresinde gördüğünüz gibi katmanları ayarlıyoruz. resmimizin son hali bu şekilde şimdi de beyaz katmanımız olan katman2 üzerine geliyoruz ve normal yazan yere tıklayıp renk seçeneğine tıklıyoruz.

beyaz

Not: Yukarıdaki  resim bir önceki yazıya aittir.

Normal alanı iki resimde de aynı şekilde olacağı için aynı resmi koymakta sıkıntı görmedim

Resmimizin son hali aşağıdaki gibi olacaktır.

renkliresim

Photoshop’da Resmi Siyah Beyaz Yapmak

POSTED ON

1 Vote

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere Photoshop’un sayısız nimetlerinden sadece bir kaçını kullanarak çok basit şekilde bir resmi nasıl siyah beyaz yapacaksınız onu anlatacağım. Öncelikle photoshop ile ilgili temel bilgileri yine bu sitede photoshop kataloğı altında bulabilirsiniz. Öncelikle Siyah beyaz yapacağımız resmi photoshop’da açıyoruz.

resim1

Bu resim üzerinde boş bir katman oluşturuyoruz. Resmin katmanın altında olduğundan emin olun. İlgili katman penceresi aşağıdaki gibi olmalıdır.

katman         Daha sonra Renk paletinden beyaz rengi seçip (#ffffff renk kodu) daha sonra boya kovası aracılığıyla boş katmanımızıtamamen beyaz renge boyuyoruz.

 

 

 

 

 

 

beyaz

Yandaki resimde kırmızı ile belirttiğim alana tıklıyoruz ve Aşağıdan “Renk” seçeneğine tıklıyoruz.

Resmimizin son hali de aşağıdaki gibi. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle… İyi çalışmalar. 🙂

resminsonhali

Bir Cevap Yazın